< Nowsze wydarzenia  1  ..  103   104  105  ..  114  Starsze wydarzenia >

Boże Ciało 20102010-06-04

W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej przypada Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej, która jest dniem wyrażenia wdzięczności Chrystusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie. W tym dniu szczególny charakter ma procesja eucharystyczna z kolejnymi stacjami przy czterech ołtarzach, przy których wsłuchujemy się w Słowa Ewangelii mówiące o Eucharystii jako ofierze Chrystusa i naszej, pokarmie w drodze do wieczności, jako zadatku życia wiecznego i Sakramencie jedności. W tym roku wyjątkowo, ze względu na warunki pogodowe, Msza Św. była odprawiona w kościele, ale po niej wszyscy wierni wyruszyli na uroczystą procesję, by przez modlitwę, śpiew, niesione symbole religijne - poduszki, sztandary, tajemnice różańca - oddać hołd Chrystusowi Eucharystycznemu.

Śp. ksiądz radca Józef Kurda2010-05-05

30 kwietnia 2010 roku do domu Ojca odszedł Ks. radca Józef Kurda - nasz długoletni Proboszcz. Eksportacja z Domu Księży Emerytów, gdzie mieszkał po odejściu z naszej parafii w sierpniu 1986 roku, miała miejsce we wtorek 4 maja w godzinach popołudniowych. Odprawiona została dekanalna Msza Św., podczas której kazanie wygłosił Ks. Dziekan Henryk Wollny. Następnie do wieczornych godzin parafianie mieli okazję czuwać przy trumnie Ks. Józefa. Na noc odprowadzono jego ciało do kaplicy cmentarnej. Następnego dnia od wczesnych godzin porannych trumna znów wystawiona była w kościele aż do samego pogrzebu, któremu przewodniczył Ks. Biskup Paweł Stobrawa. Obecnych było wielu kapłanów, członkowie rodziny Ks. Józefa, a także poczty sztandarowe i delegacje z rodzinnego Krasiejowa i parafii Zabrze - Rokitnica. Już od wtorku wartę przy trumnie pełnili strażacy naszej parafii, oni też odprowadzili ciało Ks. Józefa na miejsce wiecznego spoczynku. W tej ostatniej drodze towarzyszyły Mu również tegoroczne dzieci komunijne naszej parafii, które akurat przeżywały w tym czasie swój Biały Tydzień.

"Dobry Jezu a nasz Panie - daj Mu wieczne spoczywanie..."

Pierwsza Komunia Św. 20102010-05-02

2 maja 2010 roku grupa 25 dzieci naszej parafii po okresie katechetycznego przygotowania po raz pierwszy przystąpiła do stołu eucharystycznego. Uroczystą Mszę Świętą razem z naszym Księdzem Proboszczem koncelebrował Ks. Waldemar Przyklenk. Dzieci aktywnie włączyły się w przygotowanie liturgii, a na nabożeństwie popołudniowym razem ze swoimi rodzicami wyraziły wdzięczność Panu Jezusowi za dar I Komunii Świętej.

Triduum Paschalne 20102010-04-04

Szczególnymi dniami w roku liturgicznym jest Triduum Paschalne, w czasie którego przeżywamy największe wydarzenia zbawcze - mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Przeżywanie tych dni rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, po której Najświętszy Sakrament przeniesiony jest do ciemnicy.

W Wielki Piątek liturgia skupia się wokół krzyża, dlatego odczytywany jest opis Męki Pańskiej, adorujemy odsłonięty krzyż a po Komunii Najświętszy Sakrament przeniesiony jest do grobu Pańskiego.

W Wielką Sobotę Kościół trwa na modlitwie przy grobie Chrystusa. Wierni przynoszą do poświęcenia pokarmy na wielkanocny stół. Wieczorne obrzędy Wigilii Paschalnej prowadzą do radosnego Alleluja i kończą się uroczystą procesją rezurekcyjną.

< Nowsze wydarzenia  1  ..  103   104  105  ..  114  Starsze wydarzenia >