Administrator strony WWW

Wydarzenia z kroniki parafialnej

Większość wydarzeń i zwyczajów parafialnych posiada wieloletnią tradycję. Od długiego czasu zaprzyjaźnionym z naszą parafią jest klasztor ojców Oblatów, którzy pomagają w pracy duszpasterskiej, szczególnie w czasie świąt, rekolekcji lub misji świętych, które w naszej parafii odbywają się od 1948 r.

Kronika parafialna odnotowała także to, że po wojnie po raz pierwszy w 1957r. odbyły się procesje w dni krzyżowe. O procesji Bożego Ciała kronika wspomina po raz pierwszy w roku 1940.

Z naszej parafii pochodzi dwóch księży. W 1954 r. wyświęcony został o. Bernard Magiera - Werbista. Jego prymicje odbyły się skromnie i cicho, gdyż był to czas, w którym zabronione było wyjście z kapłanem na ulicę. W 2006 r. ojciec Magiera odszedł do Pana.

Natomiast prymicje ks.Ryszarda Michalika w 1991 r. przeżywała cała parafia bardzo uroczyście. Przystrojonymi ulicami kolejnych wiosek przeszła procesja z prymicjantem z rodzinnego domu w Smolarni do kościoła parafialnego w Racławiczkach. Obecnie ksiądz Michalik jest proboszczem w parafii Rusocin w dekanacie nyskim.

W dniach 24-25 marca 1996 r. przeżywaliśmy w parafii II Nawiedzenie Matki Bożej Częstochowskiej, które poprzedzone było misją św. Wydarzenie to zostało upamiętnione utworzeniem Wspólnoty Żywego Różańca, na którą składa się sześć róż różańcowych.

Dziś

Obecnym proboszczem jest ks. Jan Drewniok. W czasie jego duszpasterzowania przeprowadzono szereg prac remontowych w parafii. W 1991 r. przed prymicjami odbyło się malowania koscioła, zaś elewację zewnętrzną odnowiono w 1996 r. Wymieniono także chodnik na cmentarzu i przeprowadzono kompletny remont plebanii. W 1997 r. rozbudowano kaplicę cmentarną o dwie komory chłodnicze. W 1998 r. odrestaurowano witraże w kościele.

Dla upamiętnienia Jubileuszowego Roku 2000 wyremontowano stary budynek parafialny, w którym znajdują się m.in. pomieszczenia dla Caritasu i biblioteki parafilanej. Dzięki dodatkowym pomieszczeniom możliwe jest organizowanie imprez parafialnych - wigilii dla osób samotnych oraz różnorodnych przyjęć okolicznościowych.

W parafii działa grupa Dzieci Maryi, której początki sięgają 1923 r.

Aktualizacja:    Projekt i wykonanie: