Wydarzenia z kroniki parafialnej

Większość wydarzeń i zwyczajów parafialnych posiada wieloletnią tradycję. Od długiego czasu zaprzyjaźnionym z naszą parafią jest klasztor ojców Oblatów, którzy pomagają w pracy duszpasterskiej, szczególnie w czasie świąt, rekolekcji lub misji świętych, które w naszej parafii odbywają się od 1948 r.

Kronika parafialna odnotowała także to, że po wojnie po raz pierwszy w 1957r. odbyły się procesje w dni krzyżowe. O procesji Bożego Ciała kronika wspomina po raz pierwszy w roku 1940.

Z naszej parafii pochodzi dwóch księży. W 1954 r. wyświęcony został o. Bernard Magiera - Werbista. Jego prymicje odbyły się skromnie i cicho, gdyż był to czas, w którym zabronione było wyjście z kapłanem na ulicę. W 2006 r. ojciec Magiera odszedł do Pana.

Natomiast prymicje ks.Ryszarda Michalika w 1991 r. przeżywała cała parafia bardzo uroczyście. Przystrojonymi ulicami kolejnych wiosek przeszła procesja z prymicjantem z rodzinnego domu w Smolarni do kościoła parafialnego w Racławiczkach. Obecnie ksiądz Michalik jest proboszczem w parafii Rusocin w dekanacie nyskim.

W dniach 24-25 marca 1996 r. przeżywaliśmy w parafii II Nawiedzenie Matki Bożej Częstochowskiej, które poprzedzone było misją św. Wydarzenie to zostało upamiętnione utworzeniem Wspólnoty Żywego Różańca, na którą składa się sześć róż różańcowych.

W czasie posługi ks. Jana Drewnioka przeprowadzono szereg prac remontowych w parafii. W 1991 r. przed prymicjami odbyło się malowania koscioła, zaś elewację zewnętrzną odnowiono w 1996 r. Wymieniono także chodnik na cmentarzu i przeprowadzono kompletny remont plebanii. W 1997 r. rozbudowano kaplicę cmentarną o dwie komory chłodnicze. W 1998 r. odrestaurowano witraże w kościele.

Dla upamiętnienia Jubileuszowego Roku 2000 wyremontowano stary budynek parafialny, w którym znajdują się m.in. pomieszczenia dla Caritasu i biblioteki parafialnej. Dzięki dodatkowym pomieszczeniom możliwe jest organizowanie imprez parafialnych - wigilii dla osób samotnych oraz różnorodnych przyjęć okolicznościowych.

W parafii działa grupa Dzieci Maryi, której początki sięgają 1923 r.